sobota, 20 grudnia 2014

TRADYCJE I ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

"Jest jeden szczególny dzień w roku w naszej tradycji, kiedy każdy zwykły człowiek ze czcią bierze do swych rąk kawałek białego  i kruchego opłatka, by podzielić się               z bliskimi, krewnymi, przyjaciółmi."
 Tak rozpoczęli swoją opowieść o tradycjach i zwyczajach świątecznych uczniowie         z klasy IV, V i VI. 



"Po czterech rogach głównej sali umieszczało się na wsi i po dworach cztery snopy zbóż: snop pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, aby Boże Dziecię w Nowym Roku nie skąpiło koniecznego pokarmu dla człowieka i bydła."

 



"Do tradycji wigilijnej należy, aby do stołu zasiadała parzysta liczba osób. Zasiadano według wieku i hierarchii. Według wieku dlatego, aby „w takiej kolejności odchodzić z tego świata”,     a według hierarchii dlatego, gdyż osoba o najwyższej pozycji, najczęściej był to gospodarz, rozpoczynała wieczerzę."

 
 

"Starodawna Wigilia zaczynała się o świcie. 

Wierzono, że ....

- Kto w wigilijny ranek zerwie się dziarsko z łózka, ten potem nie będzie miał kłopotów                z wstawaniem.


- Dobrze było ochlapać nogi wodą ze strumyka, żeby chodziło się zdrowo.


- Obserwowano też niebo. Jeśli były na nim gwiazdy, zwiastowało to, ze kury dobrze się będą niosły. Jeżeli chmury – krowy miały dużo mleka w roku dawać.


- Panny chyłkiem psa z zagrody wyciągały i na górkę biegły. Patrzyły przy tym, w którą stronę zaszczeka, bo z tej kawaler miał nadejść.


- W noc nie zapominano o zwierzętach. Zwyczaj nakazywał zanieść im opłatek.


- Panowało powszechne przekonanie, że tej nocy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem."





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz