środa, 23 czerwca 2021

Zawołani po imieniu

 9 czerwca 2021 r. na skwerze przy naszej szkole miała miejsce podniosła uroczystość.

Upamiętniono Piotra Kościeleckiego, zamordowanego za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny Kościeleckiego, władze państwowe i samorządowe, młodzież z naszej szkoły, a także mieszkańcy naszej miejscowości.

Po mszy św. odsłonięto tablicę poświęconą Piotrowi Kościeleckiemu. Następnie po oficjalnych przemówieniach, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin wraz z rodziną zamordowanego dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy, a delegacje złożyły pod nią kwiaty. 



















Historia Piotra Kościeleckiego

Piotr Kościelecki mieszkał samotnie na uboczu kolonii wsi Grądy-Woniecko. Kiedy pod koniec 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji okolicznych gett, wielu Żydów ratowało się ucieczką i poszukiwało schronienia. Świadomy grożącej za to kary śmierci Kościelecki udzielił pomocy kilku zbiegom, zapewniając pożywienie i możliwość ukrycia w stogu siana na terenie swojego gospodarstwa

21 listopada 1943 roku ukrywający się Żydzi zostali wykryci przez Niemców. Dwóch Żydów, wykorzystując nieobecność gospodarza, ukryło się w jego domu. Natychmiast zostali odnalezieni i zastrzeleni, mimo prób stawienia oporu. Trzeci zginął od kuli podczas ucieczki. Pozostali, w tym jedna kobieta, zdołali zbiec. Zachowane zeznania nie pozwalają na odtworzenie dalszego przebiegu wydarzeń w tym dniu.

Następnego dnia na posesję Kościeleckiego przyjechali niemieccy żołnierze oraz żandarmi. Został doprowadzony do nieodległego stogu siana i tam zamordowany.

źródło: https://instytutpileckiego.pl/pl/wydarzenia/zawolani-po-imieniu


 
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz