poniedziałek, 31 marca 2025

Krajobraz znad Narwi

 

26 marca w naszej szkole gościliśmy Panią Martę Tyborowską z Narwiańskiego Parku Narodowego. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawej prelekcji.  Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się Narwiański Park Narodowy, jaka jest historia terenów parku oraz jak powinniśmy zachowywać się na terenach przyrzecznych. Spotkanie zakończyliśmy konkursem wiedzy zdobytej podczas prelekcji. Ponadto został rozstrzygnięty konkursu plastyczny "Krajobraz znad Narwi". 
Serdecznie dziękujemy Pani Marcie za przekazanie cennej wiedzy. Uczestnikom konkursu plastycznego gratulujemy talentu i dziękujemy za piękne prace. 
 
 





środa, 26 marca 2025

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

Obchodzony 24 marca w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest wyrazem hołdu dla tych, którzy w trudnym okresie okupacji niemieckiej, mimo grożącej kary śmierci, zdecydowali się pomóc współobywatelom narodowości żydowskiej. 


 

Nasza miejscowość również zapisała się na kartach tej tragicznej historii.

22 listopada 1943 roku został zamordowany za ukrywanie Żydów Piotr Kościelecki.


 

Prowadził on samotnie gospodarstwo rolne na skraju lasu w kolonii wsi Grądy-Woniecko. Pod koniec 1942 r. udzielił schronienia nieokreślonej liczbie Żydów zbiegłych z okolicznych gett likwidowanych w owym czasie. Kościelecki umożliwił im ukrycie się w stogu siana na terenie swojego gospodarstwa, a także zaopatrywał ich w prowiant. 21 listopada 1943 r. uciekinierzy zostali wykryci przez Niemców. Tego dnia, pod nieobecność gospodarza, zostały zamordowane trzy ukrywające się osoby. 22 listopada 1943 r. Kościelecki został przeszukany, pobity i następnie zamordowany przez niemieckich żołnierzy z majątku w Grądach-Woniecko i żandarmów z posterunku w Rutkach. Miał 61 lat. Egzekucja miała miejsce obok stogu siana, w którym ukrywał zbiegłych z getta Żydów. Kościelecki został pochowany razem z zastrzelonymi ukrywanymi, w dole wykopanym przez sprowadzonych w tym celu sąsiadów posesji. Gospodarstwo Kościeleckiego zostało poddane rewizji i zrabowane. Jego ciało zostało ekshumowane przez jego syna Jana i pochowane na cmentarzu parafialnym w Wiźnie. 

 Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, przygotowali krótki apel poświęcony pamięci Piotra Kościeleckiego i innych bohaterskich Polaków,  którzy mimo grożącej im kary śmierci, zdecydowali się pomagać swoim żydowskim współobywatelom podczas niemieckiej okupacji.

 
 


piątek, 21 marca 2025

Witaj Wiosno !

🌱🌷🌹🌼🌸🌿🌱🌷🌸🌼🌿🌱🌷🌸🌼🌿 

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego

Obchody Pierwszego Dnia Wiosny co roku przebiegają w radosnej        i przyjemnej atmosferze.



 Uczniowie pokazali, że to szczególne święto można miło spędzić w szkole   i niekoniecznie trzeba iść na wagary.

 Tego dnia wszyscy brali udział          w zabawach sportowych  rywalizując w wielu zabawnych konkurencjach 



























Zawodom towarzyszyły  emocje i 
dobra  zabawa
☀️☀️☀️

21 marca to również Światowy 
Dzień Zespołu Downa

Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ osoby z Zespołem Downa mają trzy kopie 21 chromosomu. Te z kolei przypominają skarpetki, więc tego dnia zakładamy kolorowe skarpetki nie do pary aby świętować i szerzyć świadomość i akceptację 


 






Na zakończenie tradycyjnie jak co roku uczniowie wraz z wychowawcami przyłączyli się do akcji ekologicznej 
Wiosenne sprzątanie Świata


Niestety liczne puszki, papiery, folie i butelki nie tylko szpecą ale również szkodzą przyrodzie .

Dlatego też zaopatrzeni w worki i rękawiczki uczniowie wzięli sprawy w swoje ręce i pięknie posprzątali, przy tym segregując napotkane odpady.







Takie działania zwiększają świadomość w zakresie ochrony środowiska i pozytywnie wpływają na zmniejszenie pozbywania się śmieci 
„gdzie popadnie„ 

🌷🌸🌿🌼🌱

środa, 5 marca 2025

Wyjazd do Łomży




W poniedziałek 3.03 wybraliśmy  się do kina Helios w Łomży, gdzie uczniowie klas 0-3 obejrzeli film pt. " Pies na medal "
Natomiast starsze klasy wybrały film pt." Jeden na milion"

Oba seanse poprzedzone były krótką prelekcją na temat produkcji filmów, dzięki której uczniowie dowiedzieli się, że produkcja filmowa to skomplikowany i wieloetapowy proces.










Zaraz po seansie filmowym aktywnie spędziliśmy czas
                     w Parku Trampolin  Jump6











 





Wycieczka miała na celu :

- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny       odbiór sztuki filmowej,
-  kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu. 

Była to również doskonała okazja do wyrabiania nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz do integracji uczniów i wzmocnienia  więzi koleżeńskich.